GAYATRI MANTRA

jóga liberec

„Zažehněme svůj vnitřní plamen.“

GAYATRI MANTRA

Gayatri mantra je považována za matku všech manter. Co je ale mantra? Mantra je sanskrtské slovo znamenající něco, jako přepravní prostředek naší mysli. „MAN“ odkazuje na „MANAS“ znamenající mysl a „TRA“ je nástrojem nebo přepravním prostředkem. Mantra je tedy nástrojem naší mysli a slouží k tomu, aby praktikující byl schopen zahlédnout, dotknout se, pocítit či uchopit svou vyšší sílu, svou pravou podstatu.

Mantra je koncentračním nástrojem v meditaci a může být použita i jako relaxační technika. V tom smyslu, že díky očišťujícímu účinku zbavujeme svou mysl nečistot, v podobě nepotřebných myšlenek. Přeneseně mantra  v tomto případě funguje jako koště, kterým vymetáme stará a zaprášená zakoutí naší mysli. Pak se leskne nejen povrch, ale hlavně naše nitro! Jdeme uklízet?

gayatri mantra česky význam

gayatri mantra česky význam

gayatri mantra česky význam

gayatri mantra česky význam

Nesnažme se o doslovný překlad manter, ke kterému nás nutí mysl. Zkusme ale zavnímat jejich reálný účinek na sebe sama, dovolme si uvidět, ucítit a zažít.

Dovolme si sebevyjádření soustředění a momenty, kdy nespěcháme a jsme zcela tady a teď.

Mantra nemá okamžitý účinek, vyžaduje trpělivost a pozornost, což může odrazovat především mysl. Mně ale stálo za to setrvat a nechat rozeznít, zkuste to taky.

Magdalena

Yogaholick

gayatri mantra česky význam

CO JE ZAJÍMAVÉ

Mantry využívají nejen svého významu, ale také vibrace, kterou vytvářejí v lidském těle i jeho okolí. Že vibracemi v určitých frekvencích jsme tvořeni my sami i naše okolí, asi pro nikoho není žádná novinka. Ale to, že onu vibraci můžeme ovlivnit, toho už moc nevyužíváme. Možná jsme si až moc zvykli věci pasivně přijímat, než je vědomě uchopit. Mantry nám jako silný nástroj umožňují rozšířit mysl z intelektuální do intuitivní roviny. 

Pro mě je mantra jednoduchý a příjemný nástroj, který mám kdykoli při sobě. Nezáleží vůbec na tom, jaké mám mínění o svém zpěvu, ego odkládám stranou, jakékoli hodnocení tady není na místě. Důležité je dovolit si vyjádřit se, projevit se – vyladit svoje vibrace. A to přece není tak těžké. Zkusíte to taky?

gayatri mantra česky význam

GAYATRI MANTRA

Matka všech védských manter. Ta, která provází z temnoty do světla. Ta, která zažehne náš vnitřní plamen a pomůže nám prozřít. Ta, která harmonizuje, dodává sílu a integritu. Ta, která je spojována se samotným počátkem času (esistuje vůbec čas?).

Gaytri. Ta, která je věčným zvukem. Gaya jako životní energie + tre (od trayate = ochraňovat nebo hájit). Obdobného významu dosáhneme jiným rozborem – Ga může být také sansrktkou zkratkou pro gurua (guru je v samotné podstatě život sám) + yatri (poutník, hedající).

Ta, která ochraňuje život. Ta, která ochraňuje život hledajícího.

Mantra nikdy není o doslovném překladu, ale o rezonanci, kterou v nás vyvolá. Nechme ji působit a poslouchejme svůj vnitřní hlas.

 

gayatri mantra česky význam

Om (Aum) – první prapůvodní zvuk, který rezonoval při vzniku Vesmíru, a ze kterého údajně celý Vesmír vznikl. Óm v sobě zahrnuje veškoré vibrace/zvuky, které kdy existovaly a zanikly, nadále existují nebo vzniknou.

Bhur – fyzické tělo, fyzická oblast

Bhuvah – mentální síla nebo mentální oblast – mysl

Swaha (Suvah) – duše, spirituální oblast

gayatri mantra česky význam

Tat – doslovně „tamto“, jako „to vyšší“, to, co nás přesahuje a prostupuje, transcendentální, vyšší realita

Savitur – duchovní slunce/ duchovní světlo – světlo moudrosti (nikoli Slunce, které vidíme na obloze, to je jen symbolický význam)

Vareenyam – nejvyšší, hodný úcty, uctívat, vzdát hold

gayatri mantra česky význam

Bargo – osvětlit

Devasya – božský (ne ve smyslu jednoho boha, ale ve smyslu všeprostupujícího božství, naší přirozenosti)

Dhimahi – přemýšlet, uvažovat, rozjímat, meditovat

gayatri mantra česky význam

Dhi – intelekt, myšlení, myšlenky

Yo – kdo

Nah – naše, náš

Prachodayateh – osvítit, podníti, modlit, prosit, přát, 

Může mít poslech manter účinek, ikdyž poslochající nezná význam a jen pasivně poslouchá?

Petra

gayatri mantra česky význam

Na tuhle otázku najdete odpověď v naší jógové poradně, ke které se můžete připojit tady. Můžete psát svoje otázky, dotazy nebo podněty, které stojí za to, aby věděli i ostatní. Přidejte se a napište, co byste rádi ještě věděli. Zároveň se můžet podívat na instagram sem a přečíst si, jak jsem se s touto mantrou poprvé setkala já. Můžete si ji zazpívat si v klidu domova podle textu a melodie.

CO SI ODNÉST Z CELKOVÉHO VÝZNAMU?

Nelekněte se slov, kteá v doslovném překladu odkazují na božství. Není to náboženský prvek provázený mnoha stigmaty, jak v naší kultuře často mylně vnímáme. Naopak je to dkaz na naši přirozenost. Na to, že intelekt je jen jednou z našich složek, která je niterná oproti velikosti naší skutečné přirozenosti.

Gayatri mantra nám má pomoci odstranit vnitřní překážky, nečistoty mysli, které si často ani neuvědomujeme. Chanting – neboli zpěv této mantry v nás vzbudí vnitřní touhu po očištění, po odstranění temnoty/ neznalosti/ nepochopení a získání porozumění/ čistoty a laskavosti. Probudí v nás radost a důvěru v život sám. 

Já při zpěvu této mantry v počátku pociťovala nejistotu, vachrlatost, ale zároveň touhu zpívat dál. Postupně se mnatra dostala svou melodií hlouběji do mě a slova už jsem si nemusela pamatovat vědomou pamětí, alep rostě začala sma vystupovat, a to mi dopřálo opravdovou radost. Mantru využiji vždy, když si nevím rady, cítím se zaseknutá v jednom bodě a nevím, jakým směrem pokračovat.

Není to o tom, že mantra je kouzelnou formulkou, jejíž bezduhé opakování nám přinese veškeré pochopneí světe. Ale vědomý chanting prostoupí do hlubších vrstev vědomí a ukáže podstatu. Jak ji uchopíme už záleží jen na nás.

gayatri mantra česky význam

gayatri mantra česky význam

~u nás necvičime, u nás žijeme~

JÓGA VÍKEND

SPECIÁLNÍ LEKCE

WORKSHOPY & SEMINÁŘE

JÓGA V ZAHRANIČÍ

PŘÍHLÁŠENÍ NA LEKCI
 • Na lekci se přihlašujete přes náš rezervační systém.
 • Vyberte si město, ve kterém chcete cvičit. Po kliknutí na tlačítko „LIBEREC“ nebo „TURNOV“  nebo „SYCHROV“ se rozbalí kalendář.
 • Tučně zvýrazněná data v kalendáři označují dny, kdy u nás lekce probíhají. Kliknutím na daný termín se vám ve spodní části stránky zobrazí zelený řádek s popisem lekce.
 • Pokud se je řádek červený, znamená to, že kapacita je obsazena. MŮŽETE SE REZERVOVAT JAKO NÁHRADNÍK.
 • Rezervujte se jako náhradník. Kliknete na lekci, která je obsazena a řádek je červený. Vyplňte rezervační údaje a potvrďte kliknutím na tlačítko „REZERVOVAT SE JAKO NÁHRADNÍK“ ve správě své rezervace pak kontrolujte, zda se uvolní místo. Pokud se místo uvolní, z vašeho náhradního místa se pak automaticky stane rezervované.
 • Vyplňte údaje potřebné k rezervaci, zaškrtněte pole s druhem permanentky, kterou vlastníte nebo vyberte jednorázový vstup.
 • Pokud platíte kreditem, tak ihned prosím uhraďte kreditem.
 • Přihlášením na lekci souhlasíte s uvedenými podmínkami, které platí od 14. 1. 2019
DRUHY VSTUPŮ
 • Svou první lekci u nás platíte pouze v případě, že se vám líbí. V opačném případě ji máte ZDARMA.
 • Na naše lekce lze využít jednorázový vstup, dva druhy permanentek nebo benefitní programy.
 • Pokud si chcete pořídit permanentku, je možné ji zakoupit osobně na jakékoli lekci, přijímáme platby v hotovosti.
 • Každá permanentka má časové omezení, které není možné prodlužovat, pokud to daná permanentka neumožňuje. V případě absence způsobené závažnou zdravotní indispozicí delší než 4 týdny, (např. zlomeniny, těhotenství, apod.), je možné požádat o adekvátní prodloužení platnosti. Finanční kompenzace není možná. Nevyčerpané lekce po uplynutí časové lhůty propadají, proto si platnost permanentky sami hlídejte.
 • V případě absence lektora, kdy lekce nejsou nahrazeny, se permanentky prodlužují o čas, kdy klientovi nebylo umožněno navštěvovat lekce.
 • Permanentky jsou přenosné, pokud lekce nemůžete vychodit, může je využít třeba vaše kamarádka nebo někdo z rodiny.
 • Přijímáme Multisport kartu, Sodexo, Befit Plus.
ZDRAVOTNÍ STAV
 • Přihlášením na lekci potvrzujete, že jste si vědomi svého zdravotního stavu, který vám dovoluje se dané lekce zúčastnit. V případě zdravotního omezení se lekce účastníte se souhlasem lékaře a o zdravotním stavu před zahájením lekce informujte lektora.
 • Za změnu zdravotního stavu je považováno i těhotenství, informujte o tomto stavu lektorku/lektora před zahájením lekce i v prvních týdnech.
STORNO PODMÍNKY
 • Storno rezervace je nutné provádět v souladu se storno podmínkami, které stvrzujete učiněním rezervace.
 • Storno podmínky jsou uvedeny u druhů vstupů, výše.
 • Storno rezervace provádíte ve svém e-mailu, kam vám přišla potvrzená rezervace, toto je možné učinit max. 12 hodin do zahájení lekce.
 • Pokud na lekci nedorazíte a nestornujete ji včas, dle podmínek, je vám storno poplatek účtován při další návštěvě.
 • Pokud vaše permanentka umožňuje storno v kratší době než 12 hodin před zahájením lekce, lekci je nutné stornovat sms zprávou na telefonní číslo 733115485 a musí obsahovat jméno, příjmení, čas druh lekce.
 • Pokud na lekci nemůžete dorazit, můžete místo sebe také poslat někoho jiného, vstup vám tak nepropadne.
 • Storno podmínky k workshopům a seminářům jsou uvedeny u jednotlivých akcí zvlášť.
PRIVÁTNÍ LEKCE
 • Rezervace je možná telefonicky nebo osobně.
 • Storno privátní rezervace je možné max. 24 hodin před zahájením lekce, v opačném případě lekce propadá.
 • Platnost permanentky na 10 vstupů je 90 dní. V případě absence způsobené závažnou zdravotní indispozicí delší než 4 týdny, (např. zlomeniny, těhotenství, apod., je možné požádat o adekvátní prodloužení platnosti. Finanční kompenzace není možná. Nevyčerpané lekce po uplynutí časové lhůty propadají.
 • Storno privátní lekce ze strany lektora je také max. 24 hodin před zahájením lekce, v opačném případě máte následující lekci zdarma.
INSTRUKTOR V ZASTOUPENÍ NEBO PLNÁ ABSENCE

V případě, že lektor který je uveden ve vedení hodiny a není schopen dorazit na lekci, ale sežene za sebe plnohodnotný zástup a tato skutečnost nastane méně než 12 hodin před zaháením lekce, plyne tím pro klienta tyto možnosti:

 • SURYA: možnost bezplatného storna po zjištění této skutečnosti
 • CHANDRA: nic
 • JEDNOTLIVÝ VSTUP: nic
 • MULTISPORT: možnost bezplatného storna po zjištění této skutečnosti

V případě, že lektor který je uveden ve vedení hodiny a není schopen dorazit a tato skutečnost nastane méně než 12 hodin před zaháením lekce, plyne tím pro klienta tyto možnosti:

 • SURYA: následující lekce zdarma
 • CHANDRA: nic
 • JEDNOTLIVÝ VSTUP: nic
 • MULTISPORT: následující lekce zdarma
KOMUNIKUJTE A MLUVTE S NÁMI

Budeme strašně rádi, když s námi budete sdílet, vše co so myslíte, že by jste s námi sdílet měli nebo chtěli.

Zajímá nás především jakékoliv informace o vašem zdravotním stavu, který je důležité pro to, aby vaše jógová lekce proběhla u nás v pořádku a bezpečně. Protože jsme schopni vám nabídnout různé alternativy na provedení ásan. Nebo vám poradit jak pokračovat do budoucna.

Dále budeme rádi, když nám po hodině sdělíte nějakou svoji zpětnou vazbu. Zajímá nás jak jste se citli nebo co jste prožili během pobytu u nás ve studiu.

I během hodiny někdy chceme vědět to jak se máte nebo cítíte a tak se nebojte se o to podělit. Snažíme se vždy vytvořit bezpečnou půdu pro to, aby vám přišlo naprosto přirozené s námi mluvit i o svých niterních pocitech.

My budeme komunikovat zase s vámi. Naopak se pokuste zdržet komunikace před hodinou s lidmi okolo sebe a spíše se soustřeďte sami na sebe a zkuste zastavit svoji mysl a vyčistit myšlenky než začne vaše lekce.

DALŠÍ INFORMACE
 
 • Od zaří 2019 postupně přecházíme na kreditový systém místo klasických papírových permanentek. Platba lekce z kreditů. Pro vás se mění jen to, že peníze na permanentku, kterou uhradíte u nás ve studiu nebo převodem na účet, vám ve formě kreditu dobijme do vašeho účtu v rezervačním systému. Poté co kliknete na tlačítko „REZERVOVAT“ se objeví hláška: „Rezervace byla úspěšně vytvořena.“ A úplně dole je v zeleném rámečku uvedeno: „ZAPLATIT Z KREDITU,“ na což je nutné kliknout. Poté je lekce zaplacena a už se nemusíte o nic starat a po příchodu do studia už se věnovat jen sám sobě a své jógové praxi.
 • V případě, že byste neklikli na „zaplatit z kreditu“ hned, tak lekce je rezervovaná a máte čas na uhrazení i později, a to v sekci „MOJE REZERVACE“ což je položka, kterou uvidíte vpravo nahoře. V této sekci můžete spravovat veškeré své rezervace.
 • Přihlášením na lekci souhlasíte s uvedenými podmínkami, které platí od 14. 1. 2019
 • Pokud byste z jakéhokoli důvodu v rezervacích tápali nebo vám nebylo cokoli jasné, kontaktujte nás tady s přesným popisem toho, co konkrétně vám nejde, rádi pomůžeme.
 • S vytvořením rezervace na jakoukoliv naši akci, kterou pořádáme ať už se jedná o klasickou lekci nebo jinou událost i mimo naše studio, souhlasíte, že fotografie či jiný audiovizuální materiál pořízen na této akci, může být pak použit pro propagaci a marketing našeho studia Yogaholick.