LEKCE JÓGY

lekce jógy

„jóga je jen jedna, ale má mnoho podob“

jóga Liberec a Turnov

KAM ZA NÁMI PŘIJDETE?

STAČÍ SI JEN VYBRAT

LIBEREC

TURNOV

najdi si tu svou

NEJČASTĚJŠÍ LEKCE JÓGY U NÁS

LÉTAJÍCÍ JÓGA V SÍTÍCH®

NEDĚLNÍ FLOW JÓGA

HATHA JÓGA JEMNÁ

VINYASA FLOW JÓGA

SUNRISE FLOW JÓGA

JÓGA PRO TĚHOTNÉ

SUNSET FLOW JÓGA

FUNKČNÍ TRÉNINK

lekce jógy

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY OD VÁS

FaQ

|ZAČÍNÁME S JÓGOU|

|PŘED LEKCÍ JÓGY|

KDY ZAČÍT?

“Začnu od pondělí.” Tak komu se tohle daří? Nejlepší čas, kdy začít s jógou je právě teď. Není potřeba čekat a odkládat. Na další týden nebo měsíc, prostě začni hned. Tvá motivace tě bude posouvat vpřed. Neznamená to, že musíš hned teď nechat na sporáku rozdělanou večeři a běžet do studia. Začni třeba tím, že se podíváš do rozvrhu jógového studia a stanovíš si termín své první návštěvy. Pokud si nejsi jistá/ý, jakou lekci zvolit, podívej se na výběr lekcí výše nebo nám napiš, rádi pomůžeme s výběrem.

JAKOU LEKCI VYBRAT?

Pokud se chystáš na jógu úplně poprvé, vhodná je pro tebe jemná Hatha jóga. Je to lekce, ve které mezi pozicemi přecházíme pomalu, dbáme na správný rytmus dechu a protože lekcenení vedena v dynamickém temu, na vše máš dostatek času. Pokud už zkušenosti s jógou máš nebo jsi začátečník, ale zajímají tě další lekce, podívej se do sekce výběr lekcí výše nebo nám napiš, rádi pomůžeme s výběrem.

PROČ ZAČÍT?

Proč začít s jógou? Když tohle čteš, svůj důvod už znáš. Podívej se do sebe. Proč hledáš změnu, co ti schází, chybí nebo přebývá? Pokud přesně nevíš, věř, že odpověď máš skutečně v sobě a praxe jógy ti ji pomůže dostat na povrch. Někdo začíná protože chce formovat tělo, jiný hledá více klidu a méně stresu, někdo další chce umět stát na hlavě, jiný by rád skutečně dýchal, další chce získat rovnováhu a harmonii, zlepšit zdravotní stav, zbavit se bolesti v těle. Ale jedno mají všichni společné. Došli v životě do bodu, kdy potřebují změnu. Poznáváš se v tom?

MÁM NA TO?

“Mám na to?” Máš na to! Jóga není výkonový sport a ni závod na čas. Jóga je životním přístupem, jehož součástí jsou i jógové pozice, které zpočátku vnímáme jako prosté pohyby těla. Postupem času si všímáme vlivu nejen na své fyzické tělo, ale i na své nitro a zjišťujeme, že výkon není to, oč tu běží. Kamarádka mi jednou říkala, že není dost pružná na to, aby šla na jógu, že když se ohne, ani se nedotkne země. No a to je přesně jeden z momentů, kdy by člověk měl s jógou začít. Jóga není pro štíhlé, pružné lidi, kteří jsou plni klidu, harmonie a elánu. Takovým člověkem se ale díky józe můžeš stát. 

DNESKA NEMÁŠ SVŮJ DEN?

“Dneska prostě nemám svůj den!” Jasně, tohle zná každý. Včera šel člověk pozdě spát, v noci si přeležel krk, ráno zaspal, auto nestartovalo, v práci je toho nad hlavu, venku začalo pršet, telefonní hovor plný špatných zpráv, zrušená dovolená, zlomený podpatek, ne-li nehet 😀 Prostě když se to s**e, tak všechno najednou. Buď se v tom můžeš vézt a nechat se semlít nebo to můžeš udělat jinak. Není to o tom, že tvůj den stojí za nic a večerní lekce jógy tě spasí.

Ale velmi rychle si všimneš toho, že dny, kdy praktikuješ jógu plynou tak nějak jinak. Že to co tě dříve vytočilo na zbytek dne, tě teď vytočí jen na pár minut a je to pryč. Pak možná začneš cítit, že praxe jógy už se musí stát součástí tvého dne. A, to že dnes nemáš svůj den, je extra důvod k lekci jógy. Dopřej svému životu trochu harmonie, zasloužíš si to!

MÁM SE PŘEDTÍM NAJÍST?

Jóga by se měla cvičit s prázdným žaludkem. Pokud se chystáš na ranní lekci jógy, nesnídej. Můžeš ale vypít šálek bylinkového čaje nebo vlažnou vodu na podporu nastartování trávicího traktu. Před lekcí jógy v průběhu dne a večer doporučujeme nejíst alespoň 2-3 hodiny před lekcí. Pokud budeš jíst, zvol velmi malou porci a lehké jídlo, banány jsou dovoleny 🙂

Pitný režim v den lekce by měl být vydatný, protože detoxikační procesy v těle jsou jógou aktivovány, a také tok lymfy je podpořen, proto jsou tekutiny nezbytné. V některých jógových lekcích se i zapotíš, takže je potřeba vyloučené tekutiny zase doplnit. V průběhu lekce se nedoporučuje pít, protože voda způsobí v zahřátém těle nerovnováhu – ochladí jej. Proto je vhodnější pít před a po lekci.

Existují samozřejmě výjimky. Těhotné ženy a jedinci se zdravotním omezením mohou cítit silnou potřebu doplnit tekutiny i během cičení jógy. Neboj se toho a klidně se napij. I co se týká jídla, například diabetikům a těhotným ženám je doporučeno sníst lehkou malou porci jídla před cvičením, jejich jógové pozice jsou pak také lektorem upraveny tak, aby si dokázali užít svou praxi naplno, ikdyž žaludek není zcela prázdný.

 

NEJSTE NA TO SÁM/A

Děsí tě představa, že poprvé vejdeš do jógového studia, kde jsou všichni příliš alternativní? Nebo máš pocit, že vstoupíš a kolem tebe budou jen dokonalí jogíni, kteří jsou ve své praxi perfektní a ty nebudeš dost dobrá/ý? Nebo prostě nemáš rád/a kolektiv a jsi introvert? Tyhle obavy, předsudky i pochyby můžeš v klidu nechat doma. Jógu cvičí různí lidé, různého věku, povolání, nadání, šířky, tloušťky, délky, váhy, barvy pleti, náboženského vyznání nebo společenského statusu. A krásné na tom je, že společně!

Lidé jsou různí, ale vnitřní podstata je stejná, v józe máme možnost se jí dotknout a uvědomit si ji. Jóga nás učí toleranci vůči sobě sama a svému okolí. Jednoduchým příkladem je třeba to, že když se procházíš po jógovém sále, vyhneš se podložce někoho jiného, nešlapeš mu po cvičebním prostoru. Jóga pomáhá rozpoznat hry našeho ega. Pochyby o tom, jestli jsi na jógu dostatečně dobrý/á, jsou jen ve tvé hlavě. Schválně si všimni, až budeš chtít ve skupině porovnávat, kdo jak vypadá v dané pozici, moc dlouho to nevydržíš. Úplně to totiž odvede pozornost od tvé vlastní praxe. Všimneš si toho, uvědomíš si to, a to je ten důležitý moment, který tě něco učí!

No a jsme u jógy v kolektivu. Skupinová praxe ti dodá energii, ať jsi introvert nebo extrovert, je to jedno. Jóga směřuje naši pozornost od vnějších podnětů dovnitř. Tím, že praktikujeme společně, se energie násobí. Určitě v sobě pocítíš vlnu nové síly nebo chuti. No a teď ji znásob počtem lidí v sále! Zároveň tě spolupraktikující motivují ve stvém úsilí, a to beze slov. Využij toho.

JAK REZERVOVAT LEKCI

Každou lekci je nutné rezervovat v našem rezervačním systemu. Protože sál má omezenou kapacitu, a také ti připravujeme před lekcí pomůcky, abychom se v lekci mohli věnovat skutečně cvičení a ne organizaci míst. Rezervace je snadná a všechny potřebné kroky nalezneš tady. Pokud si nebudeš s čímkoli vědět rady, napiš nám.

CO SEBEOU A NA SEBE
V našem studiu v Liberci a Turnově jsou pro tebe všechny pomůcky zdarma k dispozici, včetně kvalitních podložek na cvičení, jóga bloků, pásků i dek. Pokud ale rád/a používáš pomůcky své, vezmi si je s sebou. Na lekci jógy na Sychrově potřebuješ vlastní podložku na cvičení. Určitě bude potřeba i vlastní ručník, a to nejen k otření případného potu, ale i k vypodložení v různých pozicích.

Na sebe si obleč pohodlné oblečení. Ne, není to klišé, ale prostá potřeba. Můžeš volit legíny nebo jiné pohodlné kalhoty, volné harémky i tepláky. Jedno by ale měly mít společné, a to neomezovat tě v pohybu, Je sice fajn, že legíny hezky vypadají, ale špatně zvolený materiál může opravdu bránit v dechu i pohybu, proto je fajn volit oblečení, ve kterém se budeš cítit dobře. Lekce jógy není módní přehlídka, to ale neznamená, že se ti oblečení nemůže líbit. Může, ale zvol na sebe to, v čem se ti bude skutečně dobře pohybovat a dýchat.

To platí nejen pro plíce, ale i pro kůži. Horní polovinu těla obleč do trička nebo tílka. Je vhodné, aby třičko nemělo příliš volný okraj, v obrácených pozicích by ti pak mohlo vadit, že se tělo odhaluje. Můžeš volit oblečení z přírodních a prodyšných materiálů nebo pokud sportuješ neboj se ani fuknčních materiálů. Sám/a přijdeš na to, co ti sedí nejlépe. Při závěrečné relaxaci můžeš ocenit mikinu a teplejší ponožky, samozřejmě to záleží na ročním období.

 

CO SI SEBOU NEBRAT
Doma určitě nech předsudky i starosti, to je něco co do tvé praxe rozhodně nepatří. Jóga se necvičí v botech, takže ty můžeš nechat v botníku. Během lekce jógy se také nedoporučuje pít, takže láhev s vodou není třeba. Pokud ale budeš mít velkou žízeň, doušku vody se samozřejmě nebraň. V Liberci i Turnově je ve studiu voda zdarma k dispozici. Také doporučejeme nechat doma řetízky a  hodinky, které překážejí v pohybu a více než na svou praxi se pak člověk soustředí na pohyb šperku nebo čas, který stále vidí na zápěstí.

 

PARFÉMY A VŮNĚ
Doporučujeme přírodní deodoranty, jsou nejen zdravější pro tvé tělo, ale i příjemnější pro nos. Vůně se během cvičení uvolňuje mnohem intenzivněji, a to může být velmi rušivým elementem. Parfémy také mohou způsobovat nevolnost, ačkoli máš jinak pocit, že hezky voní. Neboj se ale čistě esenciálních olejů, místo parfému jej můžeš kápnout na zápěstí a podpořit účinek své jógové praxe. V prosotrech studia se prosím nevoň syntetickými parfémy, chceme s jógou smysli zostřovat a ne otupovat.
PŘIJĎ VČAS
Když přijdu včas vyjadřuji, že je pro mě důležité s druhým trávit společný čas. Na lekci přijď s předstihem minimálně 10 minut. Zajistíš si tak dostatek času na převlečení, zorientování ve studiu a seznámení s lektorem, také ti zbyde čas na zrelaxování se před samotnou lekcí. 2 minuty před začátkem lekce se zamykají hlavní dveře, takže opozdilec se už na lekci bohužel nedostane.

 

CO ŘÍCI LEKTORŮM PŘED LEKCÍ?
Pokud jsi na lekci v našem studiu poprvé, přijď se představit. Je pro nás důležité vědět, s kým praktikujeme, důležité by to mělo být i pro tebe. Řekni lektorům jestli s jógou začínáš nebo praktikuješ delší dobu. Je důležité upozornit také na jakákoli svá zdravotní omezení (nemoci, zranění, změny zdravotního stavu), a to před lekcí, aby vás případně upozornili na rozdílné variace pozic nebo nevhodné techniky. Určitě je nutné informovat lektory o těhotenství, a to i v prvních týdnech. Cvičení pro těhotné se odlišuje, a tak bys měla brát velký ohled v těhotenství nejen na sebe, ale i na miminko, které v sobě nosíš. Ženám při menstruaci jsou některé jógové techniky zakázány, proto pokud si nejsi jistá, jaké pozice jsou vhodné a jké ne, informuj se před lekcí. Neboj se s námi mluvit.

 

U NÁS VE STUDIU
Naše jógové studio je takový náš druhý domov, je místem klidu, pohody a nezvoní v něm telefony. Je to oáza, ve které není ruch běžného dne. Před lekcí si vypni mobil, zajdi za lektorkou/lektorem a registruj se. Když přijdeš do sálu, v tichosti si připrav pomůcky a relaxuj na své podložce, příjemně se tak vyladíš na začátek lekce. V průběhu lekcí respektuješ sebe sama i ty, co praktikují s tebou. Tašky i oblečení necháváš v šatně, v sále pro ně není prostor. Peněženku nebo vypnutý mobil si můžeš uložit na místo k tomu určené, zeptej se lektorů.

 

| LÉTAJÍCÍ JÓGA V SÍTÍCH® |

Jóga v síti, která dodává absolutní volnost, už se těšíte? Pojďte ochutnat něco nového! Čeká nás 75 minut pozic ve vzduchu v jógové síti, ve kterých nám síť pomůže prohloubit účinek a ásanu tvořit a uchopit jinak, než v běžné lekci. Získáme větší obratnost těla, zapojíme hluboký stabilizační systém, posílíme i uvolníme, jak fyzicky, tak vnitřně. Prožitek nám umocní vliv gravitace a úžasný pocit volnosti. Učíme se větší rovnováze, získáváme volnost v krční páteři a pánvi a zažijeme obrácené pozice, při kterých krásně prokrvíme celé tělo. Závěrečná relaxace nad zemí je téměř nebeským zážitkem.

Jóga s absolutní volností a lehkostí v jógové síti je pro začátečníky i pokročilé, bohužel není vhodné pro těhotné ženy a jedince s hypertenzí.

lekce jógy

| HATHA JÓGA JEMNÁ |

Příjemná lekce pro úplné začátečníky, zkušené jogíny ve dnech klidnější praxe, těhotné ženy i jedince zotavující se po zranění či nemoci.

Plynulost, klid a jemnost. V této lekci klademe důraz na plynulý a přirozený dech a pozvolné provedení pozic. Získáváme flexibilitu, rovnováhu i uvolnění. Vhodné pro začátečníky, těhotné ženy i ty, kteří se zotavují po zranění. Také pro všechny, kteří hledají klid pro svou roztěkanou mysl, zpomalení a procítění v jógových pozicích. Kombinujeme prvky Hatha jógy, Jin jógy a restorativní jógy dle energie daného dne tak, abychom v sobě probudili skutečnou jemnost.

| SUNRISE FLOW JÓGA |

Energická ranní lekce v příjemném hatha flow rytmu. Plynule se houpeme mezi ásanami v rytmu svého déchu, a také zastavujeme v určitých pozicích na 5 – 8 dechů pro hlubší prožitek. Lekce vhodná všechny úrovně pokročilosti. Pro ty, kteří potřebují ráno více energie a chtějí okusit i jiný způsob než jen ranní kávu.

Tato lekce je čerstvý start pro náš den! Nová energie ještě předtím, než začne váš denní kolotoč, to je ranní lekce jógy v souladu dechu a pohybu – Hatha flow. Podpoříme bystrou mysl, pružné tělo a spokojenost duše. Čeká nás pranayama, pozdravy slunci v různých variacích, rovnovážné i obrácené pozice a neopomeneme dostatečnou relaxaci. Takovou, která nám pomůže vstřebat uplynulou praxi, ale neuspí nás. Pro všechny úrovně pokročilosti, pro muže i ženy.

lekce jógy

| SUNSET FLOW JÓGA |

Večerní lekce jógy, která využívá nahromaděnou energii z celého dne k jejímu rozvedení do celého těla. Zažijeme jak dynamiku plynutí mezi pozicemi, tak výdrže v jednotlivých asanách na 5 – 8 dechů. Tato lekce jógy kombinuje plynutí neboli „flow“ a pozice tradičního systému hatha jógy. V začátku zažijeme zklidnění, postupně prohřejeme tělo, proplyneme dynamickým středem, zastavíme se v rovnovážných nebo silových pozicích a zakončíme lekci příjemnou uvolňující relaxací, kde necháme doznít veškerou energii svého uplynulého dne.

Tato lekce je vhodná pro všechny úrovně pokročilosti, protože každá jógová pozice je nabízena v několika variantách a každý si vybere tu, na kterou se právě cítí. Lekce je vhodná i pro těhotné jogínky, které jsou zvyklé na pravidelnou jógovou praxi, ale až od ukončeného 14. týdne, o těhotenství informujte lektorku před začátkem lekce.

jogínky a jogíni v pozici hlubokého předklonu v protažení
spoustu jogínek ve velkém tanečním sále s černou podlahou a velkými členitými okny v pozadí při jedné z jógových asán, lekce jógy Liberec Turnov
prodloužený víkend s jógou v Americe

| NEDĚLNÍ FLOW JÓGA |

Příjemná nedělní lekce v hatha flow rytmu. Těště se na zpracování nahromaděné energie i emocí za celý uplynulý týden tak, abychom do toho nového vcházeli očištěni a s radostí. Lekce plyne ve flow rytmu, který se v závěru zpomaluje a přechází v hluboký kontakt se sebou sama. Prodloužená jóga nidra nás pak připravý na kvalitní noční spánek.

Vhodné pro všechny úrovně pokročilosti, muže i ženy.

lekce jógy

| VINYASA FLOW JÓGA |

Dynamická lekce plná nové energie, bystrosti a tepla, které rozvádíme do celého svého těla. Tato lekce čerpá inspiraci z tradiční ashtangy, ale sekvence jsou hravé, trénující naši pozornost a budující jak prižnost, tak sílu.

Lakce plyne v rytmu „slow and deep flow“ pomalé a hluboké plynutí s delšími výdržemi v silových pozicích nebo „dynamic flow“ dynamické plynutí s krátkými výdržemi a důrazem na rozvoj  rovnováhy. Hravost, lehkost, síla a radost charakterzují každou naši vinyasovou praxi.

Bohužel lekce není vhodná pro naprosté začátečníky a těhotné ženy.

| JÓGA PRO TĚHOTNÉ |

Těhotné ženy jsou vítány na lekcích jemné hatha jógy, veškeré pozice v této lekci jsou nabízeny v úpravách pro těhotné. Tto lekce je vhodná i bez předchozích zkušeností s jógou.

V období těhotenství je důležité napojit se na sebe sama i na nový život, který v sobě žena nosí. Vzájemný soulad je to, na co se v lekcích jemné hatha jógy soustředíme. Jemné protažení, uvolnění namáhaných partií a práce s pánevní oblastní. Důkladné napojení na dech a nacítění na sebe sama.

Zkušené jogínky jsou pak vítány od 14. týdne i na lekcích v rytmu hatha flow, ale před lekcí je nutné informovat lektorku, aby vás upozornila na pozice, které jsou v těhotenství nevhodné.

lekce jógy

| FUNKNČNÍ TRÉNINK – POLEPŠOVNA |

Vědomá práce se středem těla, dechem i vlastní vahou. Vhodné pro ty, kteří trpí bolestí zad nebo se zkrátka chtějí dozvědět více o tělě. Vítány jsou ženy i muži. Začátečníci i pokročilý. Není se třeba ani obávat své fyzické zdatnosti, zda na to bude stačit. Ano bude, protože každý cvik  a pozice jde upravit natolik, aby pro vás byla ideální a vhodná na provedení. Na tréninku rozvijíme jak sílu, tak pružnost, tak celkovou tělesnou pohodu.

Slavíčkova 522/5, Liberec

Nádražní 599, Turnov