PŘED LEKCÍ JÓGY

před lekcí jógy

“Před lekcí jógy je dobré připravit se na svou praxi.”

 

PŘED LEKCÍ JÓGY

Před lekcí jógy, aneb jak se připravit? Ať už se chystáš na svou lekci úplně poprvé nebo jdeš poprvé do našeho studia, přečti si několik tipů a doporučení, které ti mohou pomoci lépe se zorientovat. Nic, co se dočteš jen tak nepřijímej bez vlastního přemýšlení. Vyzkoušej si, co ti osobně vyhovuje, a pak se tím teprve řiď. Určitě oceníš, když se na lekci budeš cítit dobře a totéž budeš chtít dopřát také těm, kteří praktikují společně s tebou.

DĚKUJEME, ŽE CHODÍTE VČAS

DĚKUJEME, ŽE SI NOSÍTE VLASTNÍ RUČNÍK

DĚKUJEME, ŽE SI VYPÍNÁTE MOBIL

DĚKUJEME, ŽE NENOSÍTE VĚCI DO SÁLU

DĚKUJEME, ŽE STORNUJETE VČAS

|jakou lekci vybrat|

Pokud se chystáš na jógu úplně poprvé, vhodná je pro tebe jemná Hatha jóga. Je to lekce, ve které mezi pozicemi přecházíme pomalu, dbáme na správný rytmus dechu a protože lekcenení vedena v dynamickém temu, na vše máš dostatek času. Pokud už zkušenosti s jógou máš nebo jsi začátečník, ale zajímají tě další lekce, podívej se do sekce LEKCE JÓGY nebo nám napiš, rádi poradíme s výběrem.

|jak rezervovat lekci|

Každou lekci je nutné rezervovat v našem rezervačním systému. Protože sál má omezenou kapacitu, a také ti připravujeme před lekcí pomůcky, abychom se v lekci mohli věnovat skutečně cvičení a ne organizaci míst. Rezervace je snadná a všechny potřebné kroky nalezneš tady. Pokud si nebudeš s čímkoli vědět rady, napiš nám.

|co s sebou|

V našem studiu v Liberci a Turnově jsou pro tebe všechny pomůcky zdarma k dispozici, včetně kvalitních podložek na cvičení, jóga bloků, pásků i dek. Pokud ale rád/a používáš pomůcky své, vezmi si je s sebou. Na lekci jógy na Sychrově potřebuješ vlastní podložku na cvičení. Určitě bude potřeba i vlastní ručník, a to nejen k otření případného potu, ale i k vypodložení v různých pozicích.

|co na sebe|

Na sebe si obleč pohodlné oblečení. Ne, není to klišé, ale prostá potřeba. Můžeš volit legíny nebo jiné pohodlné kalhoty, volné harémky i tepláky. Jedno by ale měly mít společné, a to neomezovat tě v pohybu, Je sice fajn, že legíny hezky vypadají, ale špatně zvolený materiál může opravdu bránit v dechu i pohybu, proto je fajn volit oblečení, ve kterém se budeš cítit dobře. Lekce jógy není módní přehlídka, to ale neznamená, že se ti oblečení nemůže líbit. Může, ale zvol na sebe to, v čem se ti bude skutečně dobře pohybovat a dýchat. To platí nejen pro plíce, ale i pro kůži. Horní polovinu těla obleč do trička nebo tílka. Je vhodné, aby třičko nemělo příliš volný okraj, v obrácených pozicích by ti pak mohlo vadit, že se tělo odhaluje. Můžeš volit oblečení z přírodních a prodyšných materiálů nebo pokud sportuješ neboj se ani fuknčních materiálů. Sám/a přijdeš na to, co ti sedí nejlépe. Při závěrečné relaxaci můžeš ocenit mikinu a teplejší ponožky, samozřejmě to záleží na ročním období.

|co si s sebou nebrat|

Doma určitě nech předsudky i starosti, to je něco co do tvé praxe rozhodně nepatří. Jóga se necvičí v botech, takže ty můžeš nechat v botníku. Během lekce jógy se také nedoporučuje pít, takže láhev s vodou není třeba. Pokud ale budeš mít velkou žízeň, doušku vody se samozřejmě nebraň. V Liberci i Turnově je ve studiu voda zdarma k dispozici. Také doporučejeme nechat doma řetízky a  hodinky, které překážejí v pohybu a více než na svou praxi se pak člověk soustředí na pohyb šperku nebo čas, který stále vidí na zápěstí.

|jídlo a pití|

Jóga by se měla cvičit s prázdným žaludkem. Pokud se chystáš na ranní lekci jógy, nesnídej. Můžeš ale vypít šálek bylinkového čaje nebo vlažnou vodu na podporu nastartování trávicího traktu. Před lekcí jógy v průběhu dne a večer doporučujeme nejíst alespoň 2-3 hodiny před lekcí. Pokud budeš jíst, zvol velmi malou porci a lehké jídlo, banány jsou dovoleny 🙂 

Pitný režim v den lekce by měl být vydatný, protože detoxikační procesy v těle jsou jógou aktivovány, a také tok lymfy je podpořen, proto jsou tekutiny nezbytné. V některých jógových lekcích se i zapotíš, takže je potřeba vyloučené tekutiny zase doplnit. V průběhu lekce se nedoporučuje pít, protože voda způsobí v zahřátém těle nerovnováhu – ochladí jej. Proto je vhodnější pít před a po lekci. 

Existují samozřejmě výjimky. Těhotné ženy a jedinci se zdravotním omezením mohou cítit silnou potřebu doplnit tekutiny i během cičení jógy. Neboj se toho a klidně se napij. I co se týká jídla, například diabetikům a těhotným ženám je doporučeno sníst lehkou malou porci jídla před cvičením, jejich jógové pozice jsou pak také lektorem upraveny tak, aby si dokázali užít svou praxi naplno, ikdyž žaludek není zcela prázdný.

|parfémy a vůně|

Doporučujeme přírodní deodoranty, jsou nejen zdravější pro tvé tělo, ale i příjemnější pro nos. Vůně se během cvičení uvolňuje mnohem intenzivněji, a to může být velmi rušivým elementem. Parfémy také mohou způsobovat nevolnost, ačkoli máš jinak pocit, že hezky voní. Neboj se ale čistě esenciálních olejů, místo parfému jej můžeš kápnout na zápěstí a podpořit účinek své jógové praxe. V prosotrech studia se prosím nevoň syntetickými parfémy, chceme s jógou smysli zostřovat a ne otupovat.

|přijď včas|

Když přijdu včas vyjadřuji, že je pro mě důležité s druhým trávit společný čas. Na lekci přijď s předstihem minimálně 10 minut. Zajistíš si tak dostatek času na převlečení, zorientování ve studiu a seznámení s lektorem, také ti zbyde čas na zrelaxování se před samotnou lekcí. 2 minuty před začátkem lekce se zamykají hlavní dveře, takže opozdilec se už na lekci bohužel nedostane.

|co říci lektorům před lekcí|

Pokud jsi na lekci v našem studiu poprvé, přijď se představit. Je pro nás důležité vědět, s kým praktikujeme, důležité by to mělo být i pro tebe. Řekni lektorům jestli s jógou začínáš nebo praktikuješ delší dobu. Je důležité upozornit také na jakákoli svá zdravotní omezení (nemoci, zranění, změny zdravotního stavu), a to před lekcí, aby vás případně upozornili na rozdílné variace pozic nebo nevhodné techniky. Určitě je nutné informovat lektory o těhotenství, a to i v prvních týdnech. Cvičení pro těhotné se odlišuje, a tak bys měla brát velký ohled v těhotenství nejen na sebe, ale i na miminko, které v sobě nosíš. Ženám při menstruaci jsou některé jógové techniky zakázány, proto pokud si nejsi jistá, jaké pozice jsou vhodné a jké ne, informuj se před lekcí. Neboj se s námi mluvit.

|u nás ve studiu|

Naše jógové studio je takový náš druhý domov, je místem klidu, pohody a nezvoní v něm telefony. Je to oáza, ve které není ruch běžného dne. Před lekcí si vypni mobil, zajdi za lektorkou/lektorem a registruj se. Když přijdeš do sálu, v tichosti si připrav pomůcky a relaxuj na své podložce, příjemně se tak vyladíš na začátek lekce. V průběhu lekcí respektuješ sebe sama i ty, co praktikují s tebou. Tašky i oblečení necháváš v šatně, v sále pro ně není prostor. Peněženku nebo vypnutý mobil si můžeš uložit na místo k tomu určené, zeptej se lektorů.

NAŠE JÓGA AKCE

JÓGA

VÍKEND

WORKSHOPY

&SEMINÁŘE

SPECIÁLNÍ

LEKCE

JÓGA

SRÍ LANKA

Slavíčkova 522/5, Liberec

Nádražní 599, Turnov

Magdalena +420 733 115 485

Adam +420 737 084 159