O NÁS (DVOU)

Magdalena Klížová a Adam Knop

Magdalena Klížová

a Adam Knop

Magdalena Klížová a Adam Knop

Magdalena Klížová a Adam Knop

Magdalena Klížová a Adam Knop

Magdalena Klížová a Adam Knop

Magdalena Klížová a Adam Knop

Magdalena Klížová a Adam Knop

Magdalena Klížová a Adam Knop

Jsem yogaholick a nestydím se za to.

Téměř každý jógový laik si myslí, že jóga je o sezení pod stromem se zavřenýma očima. Nebo jde jen o skládání nohou za hlavu, či stoj na ní. Ano, i tohle je součást jógy, ale podstata je úplně jinde.”

Prvně jsem se zatoulala na jógovou lekci asi v 17 letech, ale vůbec mě neoslovila, protože s jógou to mělo společný pouze název. Při svém dalším setkání jsem se už odradit nenechala. To byl totiž ten moment, kdy jsem potřebovala učinit zásadní změnu a byla jsem na ni konečně připravená.

“Podstata jógy je ve spojení. Ve spojení nejprve se sebou samým a pak s okolím. Jedno bez druhého není. A to jsem si uvědomila, jednoho červnového odpoledne, zkoušejíc ásany na trávníku pod jabloní. Žádné poklidné sezení se však nekonalo. Moje tělo po strašně dlouhé době pocítilo nejprve šok, a pak opravdovou radost z pohybu. Cítila jsem vůně kolem sebe, slyšela zpívat ptáky, učila se znovu dýchat. Byla schopná vnímat pohyby vlastního těla zcela novým způsobem! A v tu chvíli jsem věděla, že tohle je pro mě. Možná to zní trochu bláznivě a pro někoho banálně, ale věřím, že spousta z vás přsně ví, o čem je tu řeč! A tak už jsme spolu zůstaly. Jóga a já. Náseldovaly roky plné cest doslova kolem světa, a to se teprve začaly dít věci.”

Jakjsem se učila jógu v zahraničí?

“Přes 3 roky jsem strávila na cestách mimo Českou republiku a v každé zemi, kterou jsem navštívila jsem se učila, především jógu. O tom je totiž moje poznávání světa. O cestách a životě samotném, obojí je mojí vášní a mé vnímání jógy je v nich hluboko zakořeněno. Procestovala jsem Austrálii, Asii, Afriku, USA a Evropu. Ze zemí, které mě velmi ovlivnily a přirostly k srdci je to Srí Lanka, Indie, Indonésie, Japonsko, Austrálie, Jižní Korea, Vietnam, Jihoafrická republika a samozřejmě všechny další země, ve kterých jsem byla, mě utvářejí. Moje jógová cesta začala ale mnohem dříve než moje cesty mezi zeměmi a jógovými školami.

Ze všeho nejvíce mě zasáhla Srí Lanka, kam jsem se velmi dlouhou dobu toužila vydat. A byla to láska na první pohled, na první dosednutí letadla na přistávací plochu. Od té doby jsem se tam vracela pravidelně téměř každý měsíc a od místního jogína, v jehož rodině s znalost jógy dědila z otce na syna, jsem se učila tradičním hatha jógovým technikám a meditacím. Byl to velký rozdíl oproti dynamickým jógovým stylům, které jsou populární zejména u nás v Evropě, Americe či Austrálii. A pro mě to v tu chvíli bylo zcela to pravé. Můj životní styl byl vždy velmi svižný, často dost hektický a tahle jógová cesta mi ukázala, že žít se dá i jinak, smysluplněji, opravdověji, plněji. Na Srí Lanku se každoročně vracíme se skupinou jogínů, je to můj druhý domov a cítím, že pro mnohé další je cesta na Srí Lanku vždy transformací.

Pak je tu Indie. Hluboká srdcová záležitost. Kolem Indie jsem celé 3 roky pomyslně kroužila, ale zastavila jsem se tam jen jednou, zatím nebyl ten správný čas. Ale přišel a za to jsem neskutečně vděčná! V Indii jsem díky skutečně moudrým a zkušeným učitelům dostala šanci proniknout hlouběji, sáhnout si už po několikáté na své dno a zažít, o čem ta jóga skutečně je – o životě! O rozložení na jeho nejjemnější částice a opětovném složení v jednotu! Do Indie mě to vždy táhle jako magnet, zatím jsem tam byla jen třikrát, ale každá ta cesta by vydala na životní zkušenosti jednoho člověka. Samozřejmě Indie není žádna idylka, ale přesto, nebo právě proto já ji miluji, učí mě neustále i na dálku. Protože, co mě naučila nejvíc je to, že prostor a čas je jen iluze, vzájemná domluva mezi námi lidmi, abychom byli schopni nějak konstruktivně fungovat. Pokud ale přestaneme chtít pouze fungovat, ale chceme skutečně žít, pak tu máme jógu.

A dál?

Dál se neustále učím. A je to pro mě nekončící proces, který mě naplňuje a zároveň tvoří prostor pro nově vznikající. Každodenní praxe je nedílnou součástí mých dnů pravidelný kontakt s mými indickými  učiteli, kteří mi jsou na cestě oporou. Osvojila jsem si znalost tradiční indické Hatha jógy a zjistila, že to není vůbec lehoučká varianta taková, jaká je prezentována tady u nás na západě. Studovala jsem moderní dynamickou Ashtanga Vinyasu, Ayurvédskou jógu a terapii a meditační a pranayamické techniky. Tím, že píši učila a studovala vás chci jen uvést do toho, jak se moje cesta formovala, vím totiž že studium, praxe a žití jógy je procesem kontinuálním, ani nezačíná ani nekončí. Mám pocit, že čím více toho znám, tím více se musím učit, a tak pokračuji stále dál a je to můj vnitřní i vnější pohon. Nikdy vám neřeknu “umím jógu, učím jógu” ani “tohle znám nejlíp” ale na vaší cestě za smysluplnějším životem vám ráda pomůžu uvidět  a pocítit to, co s jógou na zažívám na vlastní kůži.

Moc ráda se s vámi podělím o všechno, co znám, pokud máte upřímný zájem, protože je důležité, aby skutečná podstata jógy měla možnost proplout na povrch. Abychom zažili skutečnost a opravdovost, uměli pracovat se svým tělem a emocemi a pochopili, že náš život není o věčné honbě, ale o schopnosti zastavit, zpřítomnit!

Certifikace

Nejsem zastáncem dokládání znalostí a praxe certifikacemi, protože žádný papír vám nenahradí zkušenost a vlastní několikaletou praxi. Pokud by vás ale tyhle papíry zajímaly, nenajdete je u mne nikde vystavené, ale na požádání je ráda poskytnu k nahlédnutí. Mimo jiné jsem držitelkou mezinárodních certifikací RYT 500, E-RYT 200, YACEP pod Yoga Alliance, které jsem postupně získávala v Indii, a jež mě opravňují “učit” jógu na mezinárodní úrovni. Samozřejmě mám za sebou celou řadu dlouhodobých i krátkodobých kurzů a tréninků tady u nás v Čechách a na předávání jógy mám živnostenské oprávnění (což mi přijde docela úsměvné, ale pořád ještě žiju v systému tuto jeho součást respektuji.) Na jaké lekce a zaměření se s vámi těším? Hatha jóga, Hatha Flow jóga, Ashtanga Vinyasa jóga, Jin jóga, Gravid jóga, jóga pro ženy, ayurvédská jóga, létající jóga v sítích, funkční jóga, hormonální jógová terapie pro diabetiky. 

MAGDALENA

KLÍŽOVÁ

ADAM

KNOP

Jsem propagátor kočičky, kolíbky a rotací a nestydím se za to.

Vystudovananý kondiční specialista na vysoké škole tělovýchovy a sportu, neúnavný  napravovač disbalancí na lidském těle. Cvičitel zdravotní tělesné výchovy, plavání, instruktor lyžování a fitcentra a sportovní a rekondiční masér a tejpovač. Zapálený florbalista a snaživý fotbalista. To je Adam Knop. Tedy já.

Když jsem se v šesti rozhodoval co dál dělat, tak jsem vůbec netušil. Teď propaguji a buduji svůj směr Polepšovna, který si klade za úkol, aby se člověk polepšil a díky tomu si polepšil. Protože to že nás bolí záda, ramena, kolena, hlava si můžeme jen my sami a je potřeba převzít odpovědnost a začít situaci nějak řešit. S boží pomocí a samozřejmě ještě tou mou se nám může podařit příčinu najít a tu odstranit nebo alespoň zastavit. Tudíž snažíme se řešit příčiny nikoliv důsledky. Důsledky jsou to, co vás přivádí k nám. V současné době pracujeme společně s Magdalenkou na konceptu a novém směru Funkční jóga®.

NAŠE AKCE NA KTERÝCH SE POTKÁME

JÓGA

VÍKEND

WORKSHOPY

&SEMINÁŘE

SPECIÁLNÍ

LEKCE

JÓGA

SRÍ LANKA

Slavíčkova 522/5, Liberec

Nádražní 599, Turnov

Liberec a Turnov jóga