MAGDALENA

jsem „yogaholick“ a nestydím se za to…

„Ano, opravdu jsem. A opravdu se za to nestydím. Téměř každý jógový laik si myslí, že jóga je o sezení pod stromem se zavřenýma očima. Nebo jde jen o skládání nohou za hlavu. Ano, i tohle je součást jógy, ale podstata je úplně jinde.“

Prvně jsem se zatoulala na jógovou lekci asi v 17 letech, ale vůbec mě neoslovila, protože s jógou to mělo společný pouze název, ale před 7 lety jsem se už odradit nenechala.

„Podstata jógy je ve spojení. Ve spojení nejprve se sebou samým a pak s okolím. Jedno bez druhého není. A to jsem si uvědomila, jednoho červnového odpoledne, asi před 7 lety, zkoušejíc jógu na trávníku pod jabloní. Žádné poklidné sezení se však nekonalo . Moje tělo po strašně dlouhé době pocítilo nejprve šok a pak opravdovou radost z pohybu. Cítila jsem vůně kolem sebe, slyšela zpívat ptáky, učila se znovu dýchat. Byla schopná vnímat pohyby vlastního těla zcela novým způsobem! A v tu chvíli jsem věděla, že tohle je pro mě. Možná to zní trochu bláznivě a pro někoho banálně, ale věřím, že spousta z vás ví přesně, o čem je tu řeč! A tak už jsme spolu zůstaly a cestujeme spolu po celém světě. Jóga a já. Přidáte se k nám?“

 

Jak jsem se učila jógu za hranicemi?

„Poslední 3 roky jsem strávila mimo Českou republiku a v každé zemi, kterou jsem navštívila jsem se jógu učila. Učila jsem se v Austrálii, Singapuru, USA, Asii, Indonésii, Thajsku, Indii a dalších zemích. Moje jógová cesta začala ale mnohem dříve.

Nejvíce mě zasáhla Srí Lanka, kam jsem se dlouhou dobu toužila vydat. A byla to láska na první pohled. Od té doby jsem se tam vracela pravidelně každý měsíc a od místního jogína, v jehož rodině s znalost jógy děldila z generace na generaci, se učila tradiční Hatha jógu, pránayamu a meditaci. Byl to velký rozdíl oproti dynamickým jógovým stylům, které jsou populární zejména u nás v Evropě, Americe i Austrálii. A pro mě to v tu chvíli bylo zcela to pravé.Můj životní styl byl vždy velmi svižný často dost hektický a tahle jógová cesta mi ukázala, že žít se dá i jinak, smysluplněji.

Pak jsem se vydala do Indie, kolem které jsem celé 3 roky pomyslně kroužila, ale zastavila jsem se tam jen jednou, zatím nebyl ten správný čas. Ale přišel a za to jsem neskutečně vděčná! V Indii jsem díky skutečně moudrým a zkušeným učitelům dostala šanci proniknou hlouběji, sáhnout si už po několikáté na své dno a zažít, o čem jóga skutečně je! Pocítit to, že jóga se nedá „dělat“, jóga se žije.

Osvojila jsem si znalost tradiční indické Hatha jógy, studovala jsem tradiční dynamickou Ashtanga Vinyasu, Pranaymu, meditační techniky a Ayurvédskou jógu i Ayurvédskou terapii, mám ale pocit, že čím více toho znám, tím více se musím učit, a tak pokračuji stále dál a nemám v plánu přestat 🙂

Moc ráda se s vámi podělím o všechno, co znám protože je důležité, aby skutečná podstata jógy měla možnost proplout na povrch. Abychom zažili skutečnost a opravdovost, uměli pracovat se svým tělem a emocemi a pochopili, že náš život není o věčné honbě, ale o schopnosti zastavit!

Nejsem zastáncem dokládání znalostí certifikacemi,protože žádný papír vám nenahradí zkušenost a vlastní praxi, ale pokud by vás zajímaly, jsem mimo jiné držitelkou mezinárodní certifikace RYT 200, RYT 500, která mě opravňuje učit jógu na mezinárodní úrovni. Mimo Hatha jógy, Hatha Flow jógy, Ashtanga Vinyasa jógy, Jin jógy a Ayur jógy jsem certifikovanou lektorkou Hormonální jógy.